Aktuality
Exkurze do Ruční papírny ve Velkých Losinách a na PVE Dlouhé Stráně

Exkurze do Ruční papírny ve Velkých Losinách a na PVE Dlouhé Stráně

Ve dnech 10. 5. a 17. 5. 2022 se žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili exkurze věnované dvěma technickým zajímavostem Jeseníků.

Nejprve navštívili Ruční papírnu ve Velkých Losinách, kde se seznámili s historií výroby papíru a také se způsobem, jak se ruční papír vyrábí v současnosti. Prohlédli si většinu provozu papírny a vyzkoušeli si „načerpat“ svůj vlastní papír s vodoznakem. Kromě toho si vyrobili obálku s pečetí a záložku.

Potom navštívili přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně, kde se seznámili s principem této elektrárny, prošli se technickou chodbou do strojovny (kaverny) a prohlédli si dolní i horní nádrž. Zatímco „osmákům“ přálo štěstí a užili si sluníčka i nádherného výhledu na celou horní nádrž i protilehlý Praděd s vysílačem, „deváťáky“ čekala u horní nádrže jen mlha a déšť. Ta se naštěstí protrhla alespoň na malou chvilku a tak byli ti trpěliví odměněni pohledem na celou nádrž.

Mgr. Eva Marková, Mgr. Renáta Gonsorčíková

10. 5. 2022

17. 5. 2022