Třída 9.A

Třídní učitelka: Mgr. Lenka Stolařová
Náhradní třídní učitelka: Mgr. Michaela Kosorinová

školní rok 2022/2023

28. 6. 2023 ŠKOLNÍ VÝLET PRAHA

2. 6. 2023 DEN DĚTÍ VE SKATEPARKU FERONA

17. 5. 2023 ORIENTAČNÍ BĚH V BĚLSKÉM LESE

SPORTOVNÍ CENTRUM FAJNE

28. 3. 2023 se druhý stupeň zúčastnil sportovního dopoledne ve Fajnem. 
Žáci si vyzkoušeli kruhový trénink s posilováním, squash, badminton, spinning i základy bojového umění.

ÚŘAD PRÁCE

23.2.2023 jsme byli na Úřadu práce, kde byly dětem velmi poutavě představeny školy a obory, děti si vyzkoušely pomocí karet najít své silné stránky, vyplňovaly si test, který jim podle jejích odpovědí navrhl možná povolání a vyzkoušely si práci s atlasem škol. Většině z nich prý vyšlo povolání, které si přály 🙂

NASTUPOVAT! DĚJÁK Z RYCHLÍKU

13.1. 2023 jsme byli v DLO na představení „Nastupovat! Děják z rychlíku“, kde si žáci zábavnou formou zopakovali důležité události 20. století.

PRVKY a MALOVÁNÍ VLNOU VE SVĚTĚ TECHNIKY

20.12.2022 si třída zahrála na hledače zločinců ve Světě techniky. Těmi zločinci byly prvky, které žáci museli nejprve jako správní detektivové podle daných klíčů poznat a rozřadit do skupin. Některé prvky našli žáci i ve sloučeninách pomocí pokusů s kahanem. Jejich mise byla úspěšná, podařilo se jim pochytat všechny prvky a podle návodu je správně umístit do cel PERIODICKÉ TABULKY PRVKŮ. Po tomto programu se žáci proměnili v umělce a namalovali krásné obrázky vlnou.

VÁNOČNÍ JARMARK

7.12. se konal Vánoční jarmark, kde měla stánek i naše třída.

VÝROBA KRMÍTEK

23.11. si žáci vyrobili krmítko ze dřeva ve Světě techniky. Jak se jim to podařilo, se můžete podívat.

FAJNA DÍLNA

20. 10. 2022 si třída 8.A vyzkoušela řemesla ve Fajne dílně v Dolních Vítkovicích. Žáci byli rozděleni do 4 skupin a postupně absolvovali 4 workshopy, u kterých se prostřídali. Lektoři jim nejprve ukázali pracovní postupy, které si pak vyzkoušeli i žáci. Natrénovali si tak základy svářečství a zámečnictví, ušili polštář, vyrobili hmyzí hotel a vinuté perle. Všechny výrobky si pak mohli odnést i domů.

ČÍNA - ŘÍŠE ZA VELKOU ZDÍ

5.10. navštívily třídy 8.A, 8.B a 9.C devátý díl projektu Svět kolem nás „ČÍNA – ŘÍŠE ZA VELKOU ZDÍ“. Cestovatel Jan Lejsek, který během svého dvouměsíčního pobytu v roce 2019 natočil fascinující záběry, které doprovodil poutavým vyprávěním, ukázal všechny rozmanitosti Číny. Žáci tak poznali Čínu doslova na vlastní kůži. V dokumentu se žáci prošli nejznámějšími památkami, zvláště Velkou čínskou zdí, poznali himalájské podhůří, kde místní nomádi pasou stáda jaků. Poznali nejen místní menšiny a jejich tradice, ale ochutnali také speciality čínské kuchyně a zjistili, proč se v Číně pije čaj.

8.A v OSTRAVSKÉM MUZEU

9.září třída 8.A navštívila Ostravské muzeum s nově vybudovanou expozicí přírody Ostravska. Žáci se na své procházce expozicí rozdělili do dvojic a trojic, ve kterých navštívili 6  různých biotopů (pole a remízky, lužní lesy, řeky a rybníky, nivní louky, lesy teras a pahorkatin a městskou krajinu). Každá skupinka se proměnila v detektivy, kteří dostali za úkol prozkoumat všech 6 biotopů a nalezené informace doplnit do pracovních listů a křížovky. Žáky nejvíce zaujala expozice minerálů a hornin, kde si prohlédli zblízka mimo jiné i diamant. Na závěr shlédli 2 dokumenty o historii Ostravy. 

NOVÝ ŠKOLNÍ ROK

1.9. začali žáci nový školní rok ve stejné třídě, tentokrát už jako osmáci.  🙂

DEN JAZYKŮ

7.12. 2021 se konal na druhém stupni projektový den s názvem „Den jazyků“. 

Žáci se rozdělili do skupin po čtyřech a celý den plnili různé aktivity. 

Nejprve měli za úkol spojit správně fráze v německém, ruském, francouzském a polském jazyce. Pak se tyto fráze snažili vyslovit a naučit. Ve druhé aktivitě umělecky ztvárnili své jméno v azbuce. Třetí aktivita se týkala různých zemí. Každá skupinka dostala pracovní listy určité země napsané v angličtině (Kanadu, USA, Německo, Švýcarsko, Rusko…). Nejprve skupinky doplňovaly do pracovních listů vynechaná slova a spojovaly památky zemí se správným popisem. Následně vytvářely projekt dané země. Žáci si museli  rozvrhnout práci a nakreslit podrobnou mapu, vlajku, popsat reálie, památky, osobnosti nebo typická jídla. Nakonec je čekala prezentace těchto zemí před třídou.  Všichni žáci se do práce aktivně zapojili, vyzkoušeli si i jiný způsob učení a třídu nám teď zdobí i jejich projektové práce.

ROBOTI V NAŠEM ŽIVOTĚ

2.11. 2021 jsme byli v Dolních Vítkovicích na programu „Roboti v našem životě“.  Žáci se nejprve během přednášky, prezentace a diskuze dověděli vše o robotech a poté si ve skupinách postavili vlastního robota, kterého se podařilo všem zprovoznit, z čehož měli ohromnou radost 😊 

BAREVNÝ TÝDEN V ŘÍJNU

V říjnu se naše třída zapojila do akce „Barevný týden“. 

Každý den měl předepsané dvě barvy, ve kterých jsme měli přijít oblečeni do školy. Barvy byly zapojeny také do výuky. Například v angličtině žáci poznali názvy netradičních barev a zkusili si v týmech přiřadit české a anglické názvy jako např. karmínová, šarlatová, limetková atd. 

Jak jim to v barvách slušelo si můžete prohlédnout na fotografiích 😊 

EXKURZE V OBECNÉ ŠKOLE A POHANKOVÉM MLÝNĚ

8.10. 2021 jsme vyrazili autobusem na exkurzi do Obecné školy v Kozlovicích a do Pohankového mlýna v Trojanovicích. Děti si vyzkoušely, jak se kdysi sedělo  v lavicích, viděly vybavení třídy, břidlicové tabulky na které se psalo, rákosku nebo šatlavu do které se posílaly zlobivé děti a mnoho dalšího. 

V Pohankovém mlýně jsme se dověděli vše o tradičním pěstování a zpracování pohanky a po ochutnávce pohankových křupek,  jsme si mohli  koupit i pohankové výrobky za zvýhodněné ceny.