Třída 9.A (2024)
Třídní učitelka: Mgr. Lenka Stolařová
Náhradní třídní učitelka: Mgr. Michaela Kosorinová
Projekt Jana Ámose Komenského v angličtině
V listopadu měli žáci projektové vyučování na téma Den díkůvzdání. Nejprve shlédli videa o historii Dne Díkůvzdání a jak se slaví tento den v USA. Poté byl čas na otázky k videu, společná diskuze a vyplnění pracovních listů. Při brainwritingu na téma I´m thankful for… žáci vyjádřili, za co jsou v životě vděční a čeho si váží. Poté se rozdělili do skupin a každá skupina zpracovala téma Díkůvzdání jiným způsobem. 1. skupina zpracovala plavbu poutníků na lodi Mayflower, 2. skupina se věnovala životu poutníků po příjezdu do Ameriky, 3. skupina zpracovala pomocí Vennova diagramu rozdíly a společné prvky mezi poutníky z roku 1620 a dětmi z roku 2023 a 4. skupina se snažila vymyslet, co nejvíce způsobů, jak někomu vyjádřit svůj vděk. Nechyběla ani časová osa důležitých událostí, prezentace a vzájemné hodnocení. Protože začala zima, žáci si osvěžili slovní zásobu na téma zimní počasí, oblečení, aktivity a sporty diagramem Fishbone a také se proměnili v básníky, kteří psali vlastní básně plné přirovnání a metafor na téma zima.
Konverzaci si žáci procvičili pomocí kartiček, rychlého rande nebo kostek s obrázkovými příběhy. Poslechová cvičení jsme oživili písničkami populárních zpěváků a v gramatice jsme se zaměřili na předpřítomný čas, u něhož žáky bavilo pracovat s mobily a tvořit vlastní vtipné texty k obrázkům v předpřítomném čase pomocí „Make it meme“.
Mgr. Lenka Stolářová
Vánoční besídka 22. 12. 2023
Praha - exkurze do ČNB a vánoční trhy
Vánoční jarmark 7. 12. 2023
Tvoje škola je hned za rohem
Dne 24. 10. 2023 zavítali žáci 9. ročníku na VŠB-TU Ostrava, kde se již počtvrté konala přehlídka středních škol porubského obvodu nesoucí název Tvoje škola je hned za rohem. Na této akci se představily státní i soukromé školy, odborné školy i gymnázia a žáci tak měli možnost se na jednom místě seznámit se širokou škálou studijních oborů, které tyto porubské školy nabízejí, vyzkoušet si na místě některé z pestrých aktivit jednotlivých škol a třeba mezi těmito středními školami najít tu svou budoucí.
Mgr. Lenka Stolářová
Projekt Jana Ámose Komenského v angličtině
V říjnu si žáci v hodinách AJ vyzkoušeli aktivizující metody tak, aby si osvojili nejen znalosti, ale také dovednosti, jako jsou komunikace, spolupráce a vzájemné učení. Pravidla pro jednotlivé časy v angličtině si společně zopakovali hrou „kostka“na kartičkách na zemi, poté měli ve dvojicích přiřadit důležitá slova pod správný čas. Časy si rovněž procvičili při vzájemné komunikaci s kartičkami a v kahootu. Občas se žáci museli proměnit v detektivy a vyřešit záhadu správných a chybných vět v kolíčkovém testu nebo se proměnili v rytíře, jejichž úkolem bylo porazit tříhlavého draka mečem z lepítka tak, že pomocí mobilů rozluštili QR kódy, které skrývaly různá cvičení. Nechyběly aktivity jako popis obrázku nebo práce se slovníkem. Jednotlivé strany obrázku si ale nejprve žáci procvičili plácačkami u tabule. Na Halloween dostali žáci za úkol vytvořit didaktickou pomůcku pro mladší spolužáky. Mohli si vybrat z těchto možností: leporelo, scrapbook, kvarteto, pexeso, černý Petr, desková hra nebo výukový plakát. Nejzábavnější asi bylo vytvoření společného příběhu, kdy si žáci posílali panenku a každý měl vytvořit jednu větu.
Mgr. Lenka Stolářová
HRÁTKY S ANGLIČTINOU
DIVADLO LOUTEK Tajný deník Adriana Molea
ŽIVÁ KNIHOVNA STUDIJNÍCH MOŽNOSTÍ ve Velkém světě techniky
školní rok 2022/2023
28. 6. 2023 ŠKOLNÍ VÝLET PRAHA
2. 6. 2023 DEN DĚTÍ VE SKATEPARKU FERONA
17. 5. 2023 ORIENTAČNÍ BĚH V BĚLSKÉM LESE
SPORTOVNÍ CENTRUM FAJNE
28. 3. 2023 se druhý stupeň zúčastnil sportovního dopoledne ve Fajnem.
Žáci si vyzkoušeli kruhový trénink s posilováním, squash, badminton, spinning i základy bojového umění.
ÚŘAD PRÁCE
NASTUPOVAT! DĚJÁK Z RYCHLÍKU
PRVKY a MALOVÁNÍ VLNOU VE SVĚTĚ TECHNIKY
20.12.2022 si třída zahrála na hledače zločinců ve Světě techniky. Těmi zločinci byly prvky, které žáci museli nejprve jako správní detektivové podle daných klíčů poznat a rozřadit do skupin. Některé prvky našli žáci i ve sloučeninách pomocí pokusů s kahanem. Jejich mise byla úspěšná, podařilo se jim pochytat všechny prvky a podle návodu je správně umístit do cel PERIODICKÉ TABULKY PRVKŮ. Po tomto programu se žáci proměnili v umělce a namalovali krásné obrázky vlnou.
VÁNOČNÍ JARMARK
7.12. se konal Vánoční jarmark, kde měla stánek i naše třída.
VÝROBA KRMÍTEK
23.11. si žáci vyrobili krmítko ze dřeva ve Světě techniky. Jak se jim to podařilo, se můžete podívat.
FAJNA DÍLNA
20. 10. 2022 si třída 8.A vyzkoušela řemesla ve Fajne dílně v Dolních Vítkovicích. Žáci byli rozděleni do 4 skupin a postupně absolvovali 4 workshopy, u kterých se prostřídali. Lektoři jim nejprve ukázali pracovní postupy, které si pak vyzkoušeli i žáci. Natrénovali si tak základy svářečství a zámečnictví, ušili polštář, vyrobili hmyzí hotel a vinuté perle. Všechny výrobky si pak mohli odnést i domů.
ČÍNA - ŘÍŠE ZA VELKOU ZDÍ
5.10. navštívily třídy 8.A, 8.B a 9.C devátý díl projektu Svět kolem nás „ČÍNA – ŘÍŠE ZA VELKOU ZDÍ“. Cestovatel Jan Lejsek, který během svého dvouměsíčního pobytu v roce 2019 natočil fascinující záběry, které doprovodil poutavým vyprávěním, ukázal všechny rozmanitosti Číny. Žáci tak poznali Čínu doslova na vlastní kůži. V dokumentu se žáci prošli nejznámějšími památkami, zvláště Velkou čínskou zdí, poznali himalájské podhůří, kde místní nomádi pasou stáda jaků. Poznali nejen místní menšiny a jejich tradice, ale ochutnali také speciality čínské kuchyně a zjistili, proč se v Číně pije čaj.
8.A v OSTRAVSKÉM MUZEU
9.září třída 8.A navštívila Ostravské muzeum s nově vybudovanou expozicí přírody Ostravska. Žáci se na své procházce expozicí rozdělili do dvojic a trojic, ve kterých navštívili 6 různých biotopů (pole a remízky, lužní lesy, řeky a rybníky, nivní louky, lesy teras a pahorkatin a městskou krajinu). Každá skupinka se proměnila v detektivy, kteří dostali za úkol prozkoumat všech 6 biotopů a nalezené informace doplnit do pracovních listů a křížovky. Žáky nejvíce zaujala expozice minerálů a hornin, kde si prohlédli zblízka mimo jiné i diamant. Na závěr shlédli 2 dokumenty o historii Ostravy.
NOVÝ ŠKOLNÍ ROK
1.9. začali žáci nový školní rok ve stejné třídě, tentokrát už jako osmáci. 🙂
DEN JAZYKŮ
7.12. 2021 se konal na druhém stupni projektový den s názvem „Den jazyků“.
Žáci se rozdělili do skupin po čtyřech a celý den plnili různé aktivity.
Nejprve měli za úkol spojit správně fráze v německém, ruském, francouzském a polském jazyce. Pak se tyto fráze snažili vyslovit a naučit. Ve druhé aktivitě umělecky ztvárnili své jméno v azbuce. Třetí aktivita se týkala různých zemí. Každá skupinka dostala pracovní listy určité země napsané v angličtině (Kanadu, USA, Německo, Švýcarsko, Rusko…). Nejprve skupinky doplňovaly do pracovních listů vynechaná slova a spojovaly památky zemí se správným popisem. Následně vytvářely projekt dané země. Žáci si museli rozvrhnout práci a nakreslit podrobnou mapu, vlajku, popsat reálie, památky, osobnosti nebo typická jídla. Nakonec je čekala prezentace těchto zemí před třídou. Všichni žáci se do práce aktivně zapojili, vyzkoušeli si i jiný způsob učení a třídu nám teď zdobí i jejich projektové práce.
ROBOTI V NAŠEM ŽIVOTĚ
2.11. 2021 jsme byli v Dolních Vítkovicích na programu „Roboti v našem životě“. Žáci se nejprve během přednášky, prezentace a diskuze dověděli vše o robotech a poté si ve skupinách postavili vlastního robota, kterého se podařilo všem zprovoznit, z čehož měli ohromnou radost
BAREVNÝ TÝDEN V ŘÍJNU
V říjnu se naše třída zapojila do akce „Barevný týden“.
Každý den měl předepsané dvě barvy, ve kterých jsme měli přijít oblečeni do školy. Barvy byly zapojeny také do výuky. Například v angličtině žáci poznali názvy netradičních barev a zkusili si v týmech přiřadit české a anglické názvy jako např. karmínová, šarlatová, limetková atd.
Jak jim to v barvách slušelo si můžete prohlédnout na fotografiích
EXKURZE V OBECNÉ ŠKOLE A POHANKOVÉM MLÝNĚ
8.10. 2021 jsme vyrazili autobusem na exkurzi do Obecné školy v Kozlovicích a do Pohankového mlýna v Trojanovicích. Děti si vyzkoušely, jak se kdysi sedělo v lavicích, viděly vybavení třídy, břidlicové tabulky na které se psalo, rákosku nebo šatlavu do které se posílaly zlobivé děti a mnoho dalšího.
V Pohankovém mlýně jsme se dověděli vše o tradičním pěstování a zpracování pohanky a po ochutnávce pohankových křupek, jsme si mohli koupit i pohankové výrobky za zvýhodněné ceny.